Grzejniki elektryczne są doskonałym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy trzeba dogrzać mieszkanie. Na rynku znajdziesz grzejniki olejowe, popularne farelki czy łazienkowe drabinki, ale także grzejniki konwektorowe, które działają ekonomicznie i wydajnie.
Czym jest elektryczny grzejnik konwektorowy?
Grzejniki elektryczne wykorzystujące zjawisko konwekcji są urządzeniami kompaktowymi, lekkimi i zazwyczaj przenośnymi. Ogrzeją nawet duży pokój lub domek letniskowy. Ten prosty sprzęt stanowi większą i wygodniejszą alternatywę dla popularnej farelki. Jego działanie opiera się na konwekcji – bezpośrednim ogrzewaniu powietrza zimnego, zasysanego od dołu za pomocą grzałki elektrycznej i grawitacyjnym unoszeniu się powietrza ciepłego. Niektóre warianty takich urządzeń mają dodatkowo wentylator, który zwiększa skuteczność grzania.
Jakie są zalety elektrycznych grzejników konwektorowych?
Grzejniki konwektorowe wyróżniają się cechami takimi jak:
- łatwa obsługa – wystarczy podłączyć je do gniazdka, nie wymagają centralnego ogrzewania ani pieca węglowego,
- mobilność – można je bez trudu przenieść,
- atrakcyjna cena – najprostsze modele można kupić za mniej niż 100 zł,
- szybkie nagrzewanie pomieszczenia.
Warto wspomnieć, że tego typu grzejniki są wyposażone w termoregulatory. Dzięki temu wyłączają się, gdy jest ciepło. Z powodu szybkiego nagrzewania się, nie muszą działać cały czas. Można uruchomić je dopiero po powrocie z pracy do domu. To sprzęt bezpieczny i ekonomiczny.
Jak wybrać grzejnik konwektorowy?
Tak naprawdę poszczególne urządzenia nie różnią się od siebie nadmiernie, jeśli chodzi o ich funkcje i parametry. Wynika to z prostej konstrukcji grzejników konwektorowych. Najważniejszy parametr stanowi podana w watach moc. Od niej zależy czas nagrzewania pomieszczenia i wydajność grzejnika. Urządzenie dobiera się pod kątem metrażu, jaki ma zostać ogrzany. Warto zapoznać się z opisem konkretnego modelu, by wiedzieć, jaką powierzchnię jest w stanie skutecznie ogrzać. Na przykład model o mocy 2000 W bez problemu szybko dogrzeje 20-metrowy pokój.
Warto też zwrócić uwagę na sposób montażu grzejnika – może on być przenośny bądź przymocowany do ściany. W tej drugiej sytuacji najlepszy wybór stanowi miejsce pod oknem. Niektóre modele posiadają wentylator, dzięki któremu ciepło rozchodzi się po pokoju szybciej. Standardowe warianty grzejników konwektorowych wykorzystują efekt kominowy ogrzanego powietrza.
Jak korzystać z grzejników konwektorowych?
Grzejnik konwektorowy znajduje zastosowanie w przypadku potrzeby szybkiego i sporadycznego dogrzania pomieszczenia. Może być używany w łazienkach, domkach letniskowych (przede wszystkim w sezonie wiosennym, jesienno-zimowym i w trakcie chłodnych wieczorów), a także w starych domach bez wystarczająco ocieplonych przegród lub z niewłaściwie izolowanymi drzwiami i oknami.
Grzejniki elektryczne a fotowoltaika
Instalacje fotowoltaiczne stanowią doskonałą metodę pozyskiwania energii, dlatego coraz więcej osób decyduje się na montaż paneli na dachach własnych domów. Jeśli masz panele fotowoltaiczne, a Twoje mieszkanie jest ciągle niedogrzane, warto wykorzystać grzejniki elektryczne, nie tylko konwektorowe, ale także specjalne produkty do ogrzewania łazienek. Zwłaszcza teraz, kiedy z programem Mój Prąd 4.0 korzystniejszą opcję stanowi zużywanie energii na bieżąco, niż oddawanie jej do sieci, czerpanie ciepła z elektrycznego grzejnika ma dużo sensu i jest bardziej ekologiczne niż używanie pieca na paliwa kopalne.
Grzejniki elektryczne — podsumowanie
Jeśli chcesz wykorzystać działanie grzejników elektrycznych, zwróć uwagę na produkty markowe. Polski producent Thermoval oferuje grzejniki konwektorowe (https://thermoval.pl/oferta/grzejniki/grzejniki-konwektorowe/) i inne, z których korzystanie jest proste i ekonomiczne.
Zalety grzejników elektrycznych Thermoval:
- Łatwość instalacji: Grzejniki elektryczne nie wymagają instalacji złożonych systemów grzewczych, co oznacza, że można je łatwo zainstalować w dowolnym pomieszczeniu, gdzie jest źródło zasilania elektrycznego.
- Bezpieczeństwo: są bezpieczniejsze niż grzejniki gazowe, ponieważ nie wymagają spalania paliwa i nie wytwarzają tlenku węgla.
- Mobilność: grzejniki elektryczne są zwykle lekkie i łatwe do przenoszenia z pomieszczenia do pomieszczenia, co jest wygodne, gdy chcemy ogrzać różne części domu w różnym czasie.
- Precyzyjna regulacja temperatury: regulatory pozwalają na precyzyjne ustawienie temperatury, co jest szczególnie przydatne, gdy chcemy utrzymać stałą temperaturę w pomieszczeniu.