Polacy z różnych względów decydują się na pracę za granicą. Kiedyś było to podyktowane niewielkimi możliwościami zarobku w kraju, dlatego nasi rodzice decydowali się na opuszczenie swojego kraju, aby zapewnić rodzinie odpowiedni byt. Dziś, pracując za granicą, przede wszystkim zyskujemy możliwość zdobycia nowych umiejętności, przebywania w kraju, w którym zmuszeni jesteśmy do używania obcego języka i jednocześnie uczenia się go, a także możliwości zarobienia dużo większych pieniędzy niż w Polsce. Oczywiście, w zależności od branży każdy z tych powodów wygląda zupełnie inaczej, natomiast praca za granicą to wciąż świetna możliwość rozwoju. Chociaż w dzisiejszych czasach jest wiele miejsc, do których możemy wyjechać bez dokładnej kontroli na granicy, to w dalszym ciągu są sprawy, o które warto zadbać jeszcze przed podróżą.
1. Pamiętajmy o tym, że każdy kraj rządzi się swoimi prawami. Tak samo, jak nie lubimy gdy ktoś przyjeżdża do Polski i usiłuje się u nas dogadać w swoim języku, tak spróbujmy ułatwić sobie przynajmniej początek przygody, ucząc się podstawowych zwrotów i słów, które sprawią, że komunikacja przebiegnie bez większych problemów. Jeśli nigdy nie uczyliśmy się języka obowiązującego w danym kraju, to pokazując, że jesteśmy chętni to zrobić, na pewno zyskamy w oczach ludzi, z którymi będzie nam dane się skonfrontować, a samym sobie odejmiemy sporych problemów już na samym początku. Równocześnie, jeśli wybieramy się do kraju z nieco odmienną kulturą, warto zaczerpnąć wiedzy i zorientować się, jakie zachowania nam przystoją, a jakie nie bardzo. Teraz już praktycznie na temat każdego kraju możemy znaleźć wzmiankę w Internecie, gdzie zamieszczone są główne wskazówki. Warto poświęcić przynajmniej chwilę na zapoznanie się z nimi.
2. Dowiedzmy się jak najwięcej o naszym przyszłym pracodawcy. Często niestety dzieje się tak, że jeśli pracę zdobędziemy dzięki kontaktom znajomych, nie wszystko idzie po naszej myśli. Wykorzystajmy możliwości Internetu i postarajmy się wyszukać o naszym pracodawcy tyle informacji, ile się tylko uda. Sprawdźmy, czy firma jest zarejestrowana, gdzie mieści się jej siedziba, jaki jest zakres jej działania i z czym jest powiązana. Dziś dostępne są nawet konkretne opinie osób, które w tym przedsiębiorstwie działały lub miały z nim styczność. Przy odrobinie chęci jesteśmy w stanie dowiedzieć się, czy aby na pewno nie jedziemy tam po nic, a nasz pracodawca nie okaże się oszustem.
3. Przede wszystkim, co powinno być wspomniane na samym początku, powinniśmy zadbać o ważność i posiadanie wszystkich wymaganych dokumentów. Jeśli jedziemy do innego kraju, warto zatroszczyć się o sprawdzenie, czy do funkcjonowania tam wystarczy nam dowód osobisty, czy jednak wymagany będzie paszport. Jeśli wybieramy się ze zwierzęciem, dla niego również potrzebne są odpowiednie dokumenty i badania, które powinniśmy skompletować znacznie wcześniej. Zbierając swoje dokumenty, zwróćmy uwagę na daty ich obowiązywania. Wyrabianie nowych dokumentów to zwykle proces, który zajmuje kilka tygodni, więc przejmowanie się tym już po wyjeździe może nasz kosztować wiele stresu i pieniędzy. Bez ważnego paszportu przedostanie się w niektóre miejsca, również może się okazać niemożliwe. Przygotujmy się na takie sytuacje, zwracając uwagę na swoje dokumenty nie później niż miesiąc przed wyjazdem.
Jeżeli szukacie pracy za granicą, koniecznie wejdźcie na portal https://halotychy.pl/, aby przejrzeć oferty biur pracy w Tychach i okolicach.
4. Aby obejść się bez zbędnego stresu, musimy również zapoznać się z warunkami życia w danym miejscu oraz z tym, czy mamy wystarczającą ilość oszczędności, aby dać sobie radę do pierwszej wypłaty. Często przy innej walucie niż ta obowiązująca w kraju, z którego pochodzimy, w grę wchodzą również różnice w cenach i w poziomie życia w danym miejscu. Dodatkowo, za wiele rzeczy trzeba będzie zapłacić z góry, jeszcze przed otrzymaniem pieniędzy za wykonaną pracę. Zaczerpnijmy wiedzy o tym, ile będzie nas kosztowało mieszkanie tam, jakie kwoty musimy przeznaczyć na wyżywienie oraz czy na pewno nie trzeba wpłacić nadprogramowej kaucji. Te wszystkie rzeczy mogą skutecznie utrudnić nam pobyt w innym kraju i zesłać na głowę dodatkowe problemy. Zabezpieczmy się dobrze wyliczoną poduszką finansową, która pozwoli nam cieszyć się nowym miejscem i nie stresować sytuacją w pierwszym miesiącu pobytu.
5. Zorientujmy się, jakich formalności musimy dopełnić po pojawieniu się w danym kraju. Wiele miejsc wymaga zarejestrowania się w konkretnym urzędzie, jeśli przebywamy za granicą dłużej niż trzy miesiące. Niedopełnienie tych obowiązków może skutkować nawet karami finansowymi, a tego na pewno chcemy uniknąć. Jeśli mamy odpowiedzialnego pracodawcę, powinien on sam przekazać nam listę rzeczy, jakie musimy zrobić po pojawieniu się w obcym kraju. W rzeczywistości najczęściej wygląda to jednak tak, że pracodawca dba jedynie o to, o co sam zadbać musi. Aby uniknąć nieprzyjemności, zadbajmy o odpowiednią wiedzę i uniknijmy kilku problemów więcej.
Wyjazd za granicę może okazać się bardzo pozytywną przygodą. Oprócz lepszych zarobków możemy także rozwinąć nasze umiejętności i zyskać zdecydowanie większą pewność siebie. Aby wszystko przebiegło właśnie tak, jak to sobie zaplanowaliśmy, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy wspomnianych w tekście, aby nasz wyjazd nie stał się doświadczeniem, które zniechęci nas do dalszych podróży i możliwości rozwoju.